Fyzická izolace záloh jako nejlepší nástroj pro obnovu po útoku ransomwarem.

Pamatujete si, jak se kdysi zálohovalo na magnetické pásky? Vězte tedy, že tato technologie se s velkým úspěchem vrací!

Za každým útokem ransomwaru, který ve zprávách vidíme, existují stovky dalších, které nejsou hlášeny. Počítačoví zločinci jsou v pokusech proniknout do sítí a převzít kontrolu nad všemi digitálními aktivy stále zákeřnější. S úspěšným útokem přicházejí výpadky, ztráty v milionech korun a poškozená reputace. Pokaždé, když organizace zaplatí za ransomware, posílí se motivace hackerů, což zkomplikuje boj nás všech za informační bezpečnost. Společnost Quantum navrhla řešení na ochranu organizací před ransomwarem, které umožní rychlou obnovu dat.

Otázka, na kterou je dobré, aby si odpověděli správci IT – a hlavně ti, které by výpadek postihnul nejvíce – tzn. vlastníci firem, statutární zástupci a CEO firem: Jaké zálohy máte pro obnovu po případné ztrátě dostupnosti dat? Jsou off-line – takže nepřístupné pro útočníky? Nebo se stanou stejně nedostupnými, jako ostatní data?

Poznámka: kdyby pro vás byly další informace už příliš technicky zaměřené, ozvěte se: rádi s vámi (nebo s vašimi správci IT) probereme možnosti bezpečných záloh, kterými se případnému útoku ubráníte. I bez technických detailů. Můžete nám napsat e-mail nebo vyplnit formulář zde a my se vám ozveme. 

Proč znovu nepoužít pásky, jako bezpečnou součást vašeho zabezpečení? Dnes je záloha na diskové úložiště de facto standardem. Pro obnovení dat po jejich ztrátě vinou ransomwaru, ale má několik zásadních nevýhod. Zde jsou ty hlavní:

 • zálohy zůstávají trvale připojené – s vysokou pravděpodobností tedy dojde k jejich kompromitaci (zašifrování),
 • jsou drahé, když spočítáte provozní i pořizovací náklady,
 • disková řešení nejsou v principu navržena k ochraně záloh před ransomwarem,
 • kopie trvale připojené k síti jsou pro hackery primárním terčem útoku.

Z hlediska ochrany před ransomwarem postrádá diskové úložiště schopnost skutečného oddělení od infrastruktury, takže zůstává zranitelné a přístupné pro zločince, aby jej zašifrovali, data ukradli a pak zneužili na úkor vaší organizace. Cloudová úložiště lze ovšem také použít jako offline službu, ale mají svoje omezení:

 • ztrácíte fyzickou kontrolu nad vašimi daty,
 • platíte za objem uložených dat i za každou operaci s nimi,
 • obnova z cloudu může trvat velmi dlouhou dobu.

Řešením je Quantum disk + páska (online a offline kopie).

Záložní zařízení, jako je DXi®, jsou účelová zařízení, nezbytná pro splnění vašich RPO a RTO (jednoduše – jde o ukazatele, o kolik dat můžete přijít a za jak dlouho je obnovíte). Nejen že získáte ultra rychlý výkon a zabezpečení
s hardwarovou šifrovací technologií, ale také maximalizujete úspory díky ultra-kapacitním diskům, které vám pomohou snížit nároky na prostor
i energii. DXi má také vyladěný replikační modul, který umožňuje ochranu typu Disaster Recovery na více místech: jakmile vaše data doputují na DXi, začnou se okamžitě replikovat mimo primární úložiště a poté na pásku. 

Složitost použití pásky je dobře známa – proto technologie Quantum Active Vault, tyto problémy úspěšně řeší. Poskytuje spolehlivé a bezpečné oddělení dat pro ochranu proti ransomwaru. 

Zde jsou některé z výhod:

 • nabízí skutečnou ochranu proti zakryptování a offline úložiště
  v robotické knihovně,
 • archiv a dlouhodobá úschova na jednom místě nahrazuje externí skříně s policemi na pásková média,
 • zálohování a krátkodobý trezor před odesláním mimo pracoviště,
 • odstraňuje nutnost ruční manipulace s páskami,
 • žádné propojení s lokální sítí, hostiteli nebo diskovým polem,
 • přístup má pouze správce prostřednictvím vícefaktorového ověřování (MFA),
 • díky použití nelicencovaných pozic v knihovně je aktivní úložiště velmi hospodárné,
 • spolehlivá a bezpečná vylepšení, která lze kombinovat: šifrování AES 256bit, WORM a MFA.

Robotické knihovny Quantum Scalar s možnostmi offline záloh s aktivním úložištěm jsou nejbezpečnější automatizované knihovny na trhu. Malware nemůže obejít fyzickou bariéru vytvořenou mezi vašimi daty a sítí.
S relativně nízkou investicí je ochrana proti ransomwaru, kterou získáte
s funkcí aktivního úložiště, bezkonkurenční. Když útok ransomwaru obejde zabezpečení vašich koncových bodů, je velká šance, že budou ohroženy také vaše online kopie dat. Právě zde může být offline kopie nejlepší poslední obrannou linií a vaší pojistkou.

Je důležité se chránit:

Zvažte přidání offline zálohy s aktivním úložištěm jako další vrstvu zabezpečení – jedná se o finančně nejefektivnější alternativní řešení proti drahým diskům nebo výkupnému, které mimochodem financuje kriminální trh, před nímž také chráníte svá data.

Ozvěte se nám a nechejte si spočítat, kolik by vás taková ochrana stála. Nebo vyplňte formulář zde a my Vám zajistíme nabídku. Nejen na zde uvedenou technologii ale také na další vrstvy ochrany proti pokročilým hrozbám.

Zdroj textu i obrázků: blog a webové stránky firmy Quantum 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.