Článek je asi na dvě minuty čtení. Může vám ale pomoci ušetřit mnohem více času – když budete věnovat patřičnou pozornost svojí online bezpečnosti. A nejen času. Doporučuji stáhnout zdarma e-book pod článkem, který vám řekne mnohem více a to srozumitelnou formou bez zbytečné IT hantýrky…
V posledních týdnech se internetem šíří nový, chytrý trik kyberzločinců, kteří se snaží rekrutovat „balíkové bílé koně“ (package mule) prostřednictvím falešných profilů na Facebooku.
Jak to funguje? Na Facebooku dostanete nabídku na jednoduchou a dobře placenou práci. Ta spočívá v tom, že domů přijmete jen několik poštovních balíčků, které pak obratem přepošlete dál, na předem určenou adresu.
Háček je v tom, že zboží v balíčcích, obvykle z e-shopu, je zaplaceno pomocí odcizených kreditních karet nebo jinými formami nelegálních převodů peněz. Vy se tak snadno a rychle stáváte spolupachatelem minimálně 2 trestných činů. Zneužití cizí kreditní karty a praní špinavých peněz.
Proč? Jako „balíkový bílý kůň“ jste totiž nejnižším článkem v hierarchii kybernetické kriminality a tím pádem nesete i největší riziko. Protože e-shop zná adresu, kam balíček odeslal, tak to budete vy, koho se policie bude ptát, kde jste vzali onu kradenou kreditní kartu, kterou byl nákup zaplacený a kam se podělo doručené zboží…
Nezapojujte se do na první pohled zajímavého přivýdělku, který může vyústit až ve vaše trestní stíhání včetně náhrady škody. Když už k takové situaci dojde, doporučujeme na nabídku nereagovat a tuto aktivitu nahlásit Facebooku.
Získávání „balíkových bílých koní“ je jednou z metod sociálního inženýrství na internetu. Podvodníci používají ale mnoho dalších způsobů. Nejznámější jsou phishing nebo v poslední době telefonický vishing.
Že vám se to nemůže stát? Ale kdeže! Konkrétních příkladů jsou u nás plné noviny. A zdaleka se nejedná a lidi seniorního věku. Kyberzločinci to prostě umí. Jsou velmi chytří a vynalézaví. Používají vysoce sofistikované technické nástroje, které kombinují se znalostí psychologie a svými obětmi dokáží velmi, velmi dobře manipulovat – říká se tomu sociální inženýrství.
Jak se bránit? Používat zdravý rozum, ověřovat si informace, nenechat se dostat pod časový tlak, mít povědomí o tom, jaké triky podvodníci zkouší.
„10+1 Rada jak se nestat obětí hackerů“
a odhalte nejen triky kyberzločinců ale i jak se jim bránit.