Moje známá si počítala, kolikže má její heslo do e-mailové schránky znaků. Bylo to přes 20 a obsahovaly i jiné znaky než jen písmena a číslice.
Stačí to ale?
Přečtěte si článek (budete potřebovat něco přes 2 minuty) a zjistěte, jak jste na tom s bezpečností vaší e-mailové schránky. Dole pod článkem je odkaz na příručku, kterou si můžete zdarma stáhnout a získat lepší přehled o tom, jak se nestát snadným cílem hackerů.
Za délku hesla jsem ji musel opravdu pochválit. Má totiž podstatný vliv na odolnost proti útoku tzv. brutální silou, kdy útočník zkouší tolik variant, až se trefí. Na délce hesla pak závisí potřebná doba. Na internetu najdete více stránek, které vám odolnost hesla prověří. Namátkou: heslo „ahoj“ se dá prolomit za 11 mikrosekund! A heslo „Moje1.SuperHeslo“ až za 2 biliony let! Tedy při dnešních výpočetních schopnostech počítačů.
Mohlo by se zdát, že tak dlouhé heslo je natolik bezpečné, že zajistí dostatečné bezpečí e-mailové komunikace.
Bohužel, takto jednoduché to není. Když používáme jakékoli heslo, musíme zvážit typy / možnosti útoků hackerů. Jak jsme si řekli – to dlouhé heslo je odolné proti jeho „vyhmatání“.
Když ale vaše heslo někdo odposlechne – je v podstatě úplně jedno, jak je dlouhé. Je to dnes reálně možné? ANO! Stává se to bohužel poměrně často. Existují např. malwary, kterým se říká „keylogger“, které mohou odposlouchávat vaši klávesnici – a když ne vaši (snad máte svoje zařízení dobře chráněné), tak jiné – cizí zařízení, které třeba použijete pro kontrolu vaší pošty.
Pamatovat si spoustu dlouhých hesel je jistě pruda a někteří uživatelé to řeší tak, že je „recyklují“. Používají je na více platformách – třeba na e-shopech – v lepším případě jsou trochu modifikované. Pak ale dojde u některého e-shopu ke krádeži dat (ten má sice za povinnost Vám toto sdělit – ale reálně se to bohužel neděje), vy si buďte jisti, že je budou hackeři zkoušet také na vaši e-mailovou schránku (váš e-mail byl součástí ukradených dat). I kdybyste měli heslo modifikované, je pro útočníky mnohem snadnější je trefit (jako kdyby se zkrátilo – a ta shodná část ani neexistovala).
Takto kompromitovaná schránka může být velmi nebezpečná pro vás a pro okolí, se kterým komunikujete. O tom si ale řekneme jindy – ale buďte si jistí, že fantazie hackerů je o hodně dál před tou naší. Rychle pusťte z hlavy myšlenku, že jim vaše schránka k ničemu není. Prozření v této věci může být bolestivé.
Závěr:
Používejte heslo dostatečně odolné – doporučuji nad 12 znaků obsahujících malá i velká písmena, číslice a další znaky, které nabízí vaše klávesnice.
Nerecyklujte hesla – používejte vždy úplně jiné, neodvozené od ostatních či předchozích.
Pravidelně svoje heslo měňte – třeba každé tři měsíce. Nastavte si k tomu do kalendáře opakovanou připomínku.
Používejte dvoufaktorové ověřování. V online světě nás ale čekají i jiné nástrahy, než popisuji výše. Více informací – nejen o bezpečnosti e-mailu – se můžete dočíst v příručce, která je ke stažení zdarma. Stačí kliknout zde nebo na obrázek dole.